ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Zbudov NOVOSEDLY PLÁSTOVICE DÍVČICE

Opis plakátku s historií obce je zde.

Zbudov je jedna z nejznámějších vesnic na Blatech, celá Blata se jmenují po něm. Nejznámějším rodákem je místní rychtář Jakub Kubata, i když ta legenda o něm je značně nejistá. Ale Kubatův statek dosud stojí (č.1) a je udržován. A spolu s ním i ostatní statky na návsi. Typické Blatské statky se nacházejí právě kolem té návsi. Většina štítů byla postavena po požáru v roce 1842 a zřejmě jedním stavitelem. Starší je štít č.3 z roku 1825 (nebo 1820?), je ale asi nejvíce přestavěn a vzhled celého domu poničen novými okny. Hlavní silnice vesnici dnes míjí, proto je na návsi celkem klid.
Zbudov má železniční zastávku, která je ale asi 2 kilometry východně a byla zřízena až po vybudování MAPE.


Číslo 1 - Kubatův statek
Sýpka je starší a nenavazuje přímo na bránu, zřejmě měla být při přestavbě statku zbořena, ale k tomu naštěstí nedošlo.


Číslo 27, téměř nejznámější statek. Je ale v horším stavu a bude se zřejmě opravovat.


Číslo 23. Štít statku příliš opraven, historická hodnota poničena.Fotografie z léta 2002, současný stav 4/2004. Štít výminku neopravený a proto cennější. U domovního čísla jméno hospodáře WAWRA.


Číslo 3. Nejstarší štít, ale nejvíce opravovaný, domek má plastová okna a z původní fasády nezbylo nic.


Číslo 24. V rohu návsi.


Ostatní: Zajímavé jsou budovy stodol v zadních traktech usedlostí. Hned poblíž návsi jedna poměrně moderní budova s převýšenou částí je nepochybně "umělecký" mlýn, tj. mlýn průmyslového charakteru. V terénu je ještě znát vedení náhonu od rybníka, převýšená část sloužila pro mlýnskou technologii. Nápis na jednom domku poblíž ukazuje, že zde bydleli už za CK Rakouska dělníci, pravděpodobně železniční a že jistá hesla nebyla tehdy tak zprofanovaná. Pěkná je také secesní budova školy směrem k zastávce.

Poblíž Kubatova pomníku jsou dva kameny, spojené legendou s Kubatovou popravou. Pravděpodobně jsou to ale staré hraniční kameny.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz