ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Zborov OHRAZENÍ SRUBEC NOVÁ VES U Č.B.


Zborov není jen v Haliči, je také u Českých Budějovic. Dá se do něj dostat odbočením asi v polovině cesty na Ledenice, nebo po menší silničce z Nové Vsi. Samotná vesnice neoplývá bohatou výzdobou. Velice časté jsou tady ale niky s různým orámováním, často dolů špičatých tvarů. Je to ale asi výzdoba z pozdější doby, odhaduji začátek 20. století. Ve vsi prý bývala tvrz, na místě pozdějšího velkého dvora. Areál dvora je i dnes velmi rozměrný. Na horním konci vsi je mohutná stavba asi stodoly s polovalbovou střechou.
Na dalším okraji vsi je zajímavý dům č.9 s původně jednoduše zdobeným štítem. Je ve velmi špatném stavu a ještě byl v minulosti značně poničen konzolemi pro elektrickou přípojku. Z tohoto domu zde uvádím řadu detailů.
Jako všude blízko měst, i zde se staví a mnoho starších domků ustoupilo nové zástavbě.

Ve Zborově stojí na návsi mohutná secesní kaple z roku 1908.Směrem na Staré Hodějovice poblíž menší cesty se nachází skupina chalup, zvaná Svatá Voršila. Zde byly na počátku 18. století malé lázně, po kterých zbyl jen pramen vody a kaplička snad na místě bývalého kostelíka.


Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz