ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Zaliny KALIŠTĚ OHRAZENÍ ZVÍKOV


Zaliny jsou velice zajímavou vesnicí. Zajímavé už je, že se říká "V Zalinech". Vesnice má podélnou náves kolem silnice, do kopce. Celá náves je obklopena zajímavými domy a statky, bohužel se zde hodně opravovalo a přestavovalo. Většina statků má zcela nové omítky, buď příliš hladké a rovné, nebo přímo nevhodné strukturované omítky, oblíbené v 70. letech. Zcela nahoře na návsi stojí statek s bránou, která jako by sem byla přenesena z Plástovic. Téměř totožný statek stojí v Podeřišti u Netolic. Takovéto typické selské baroko je zde v okolí velmi neobvyklé (jako třeba Třetinů statek ve Střížově). Statek má volutové štíty, špýchar se slepými štukovými okny, jen ten les antén na střeše kazí dojem. Štukové ornamenty jsou častým bílením už někde velice málo patrné. Ale je to lepší, než repliky ornamentů na nových fasádách.
Několik pěkně tvarovaných štítů se nachází na východní straně návsi. Krásným důkazem, jak se dříve stavělo, je ten nejširší růžový štít. Při pohledu z boku je vidět, jak je křivý a zkroucený. Je vidět, že postavit křivou zeď nebyl pro zedníky problém, ale stojí dosud. Podobně extrémně šikmo postavené štíty má známý statek v Čakovci.

Vesnice se nachází na vedlejší silnici z Dobré Vody u Budějovic do Ledenic. Odbočuje z ní dobrá cesta přes pole na Zvíkov a Lišov, a několik polních cest.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz