ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Strýčice RADOŠOVICE ZÁBOŘÍ DOBČICE

Strýčice jsou zajímavou vsí, i když původní selské architektury tam moc není. Strýčice byly centrem německého jazykového ostrůvku na Netolicku. A protože měly kostel a hřbitov, jsou na náhrobcích často jména německá, a to i z poměrně širokého okolí (Lipí, apod.). Na kostelní věži hnízdí čápi.

Další pozoruhodností je místní česká škola, která byla postavena počátkem 20. století pro několik sousedních vesnic. A tak je tomu dodnes, dojíždějí tam děti ze tří okresů. Ve sklepě školy se nachází malé muzeum, přístupné po dohodě se školníkem.

Největší pozoruhodností je asi místní Reitingerův mlýn, který byl v provozu prý až do roku 1976. Místo vodního kola má sice turbínu (a elektromotor), místo kamenů už používal mlecí válce, ale vše je původní, ve stavu, jak se mlýn zastavil. Zbytky obilí žerou myši, majitel nás celkem ochotně provedl vnitřkem, ale nemá peníze na opravu a zřejmě ani zájem něco na mlýně měnit. Mlýn to nebyl nijak velký, prostory jsou stísněné, zařízení poměrně moderní, ale pořád je to mlýn poháněný jediným zdrojem energie, pomocí řemenů a transmisí. Mlýn je součástí většího stavení, mlýnem byla jen malá část.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz