ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Pohůrka SRUBEC STARÉ HODĚJOVICE DUBIČNÉ


Pohůrka je vesnice, která téměř zmizela z mapy. Název této vesnice se přenesl na novou zástavbu kolem Ledenické silnice a samotná vesnice administrativně splynula se Srubcem. Vesnici zvanou Stará Pohůrka lze nalézt, když vystoupíme z městského autobusu tam, co zahýbá z Ledenické doleva na Dobrou Vodu. Pohůrku najdeme ve svahu nalevo od této spojovací silnice. Kolem se dost stavělo a vesnici obklopuje nová vilková zástavba. Za krátkou dobu ji obklopí celou.
Pohůrka se nejmenuje podle toho, že stojí na kopci. Její název pochází z němčiny, Bucharten byly drtírny vytěžené rudy z blízkých šachet na Dobré Vodě. Ještě dnes se prý občas používá název Pucherka, Puherka.


U Ledenické silnice stojí tato kaplička, u které můžeme vesnici hledat. Směrem k městu pokračuje novější zástavba, zvaná také Pohůrka. Ta už ale katastrem patří do Mladého, které je odtud ale značně daleko a za železniční tratí. Zástavba této Pohůrky plynule navazuje na sever Suchého Vrbného. Nalevo od Ledenické silnice můžeme ale vidět několik zajímavých statků.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz