ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Olešník VELICE MYDLOVARY NÁKŘÍ

Olešník sice neleží přímo na Blatech, ale stavbami do Blat určitě patří. Je to poměrně velká vesnice s prostornou návsí. Náves je lemována řadou relativně zachovalých domů, mnohde s původním dekorem. Při porovnávání prvních dvou fotografií jsem si myslel, že jde o jeden dům před a po opravě, ale jde o dva různé. Je tedy vidět, jak zedníci pracovali podle jednoho vzoru. Tento štít je typickou ukázkou vyspělého blatského štítu s balustrádou, tympanonem a pilastry. Bohužel je vidět, že při rekonstrukci část dekoru zmizela. logicky chybí voluty a možná i jedna vodorovná římsa, protože takto pilastry nedosahují ke štítku. Z toho méně opraveného štítu mám ještě několik detailů. Zástavba na návsi je relativně souvislá, bohužel zrovna teď (jaro 2002) se staví místo jednoho štítu novostavba. Tak alespoň několik detailů, i když ty asi zůstanou.

Předcházející text je z roku 2002. Bohužel v roce 2005 musím konstatovat, že ten neopravený štít byl opraven a to tak, že velká část výzdoby zmizela nebo byla předělána.

Za olešníkem směrem k Týnu se blatská rovina už začíná zvedat. Bohužel mezi Olešníkem, Mydlovary a Nákřím leží pověstné Mydlovarské kalojemy a krajina je tam poničená.


Foto statku u silnice na Dříteň, v roce 2005 po opravě

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz