ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Nákří
Oficiální stránka:http://www.nakri.cz
OLEŠNÍK VELICE DÍVČICE


Nákří je vesnice v naprosté rovině a její kostel je zdaleka viditelný. Původně šlo o dvě vesnice, Horní a Dolní Nákří. Je to dodnes vidět, návsi jsou prakticky dvě. Jedna v prostoru kolem kostela, druhá západním směrem.


Bohužel se v Nákří silně přestavuje a renovuje, a dopadá to potom takhle. Ty barvy jsou ještě výraznější, než na snímku. Doufám jen, že ty trvanlivé fasádní barvy nejsou ve skutečnosti tak trvanlivé. Ale tu probouranou díru do zdi asi nikdo nezazdí. Vedle byl statek s krásným štítem (2002), ale v roce 2005 už nestojí. Po jeho zbourání se ale objevil další, dříve zastavěný štít s jednoduchou výzdobou.


Rekonstrukce často dům prakticky zničí. Ale právě zde je vidět dobrý příklad rekonstrukce. Nelíbí se mi příliš velmi rovné omítky a jasné barvy, ale když porovnám podobu tohoto domu před rekonstrukcí (2002), kdy měl stříkanou fasádu a silně zjednodušený štít, vypadá po opravě (2005) mnohem lépe. Chce se mi věřit, že podoba byla obnovena např. podle starých fotografií a nejen podle fantazie. Pokud je letopočet věrohodný, jde o jeden z nejstarších domů.


Nákří mívalo i svou železniční zastávku, 3 kilometry od vsi. Ta později logicky připadla bližším Dívčicím.

Směrem ke Zlivi se rozkládá měsíční krajina - pověstné Mydlovarské kalojemy.

Ještě fotografie dvou kapliček, jedna je ve vsi - se zajímavým podstavcem, druhá směrem na Velice, na tomto záběru zakryla výhled na Temelín. Nevím, jak se mi to povedlo, ty věže jsou obrovské.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz