ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Mazelov ŠEVĚTÍN DYNÍN ZÁBLATÍ


Mazelov je větší vesnice poblíž Ševětína, směrem na Lomnici nad Lužnicí. Je vyhlášen památkovou rezervací. Zástavba Mazelova je málo narušena novostavbami a rekonstrukcemi. Vesměs se ale jedná o mladší zástavbu, často až z počátku 20. století. Opakují se zde motivy typické pro oblast Pšeničných Blat, např. srdíčkové průduchy. Velice často ale jsou štíty nasazeny na půdních nadstavbách, což je pozdější konstrukce a na klasických stavbách se neobjevuje.
Typově nejstarší je asi jednoduchý štít špýcharu na konci vsi směrem na Lomnici. Staré datované štíty jsou i směrem k Ševětínu. U některých staveb je datování nejisté, zřejmě jde o letopočet rekonstrukce, nebo naopak ponechaný starý letopočet při rekonstrukci (1834, ale štít je typický pro poč. 20. století). Často se vyskytují klenuté brány s nástavcem uprostřed, jako např. v blízkém Vitíně. Ukázkou pěkného řemesla jsou některá skládaná vrata, některá ale až příliš barevná.
Prostředek návsi je zastavěn kaplí a několika malými usedlostmi. Vedle nich stojí malá kovárna, bohužel zrovna to je jediná stavba, která byla zcela zničena novou omítkou a stylovým uzavřením vstupu pomocí kol od vozů.

Celá vesnice bohužel je zadrátována elektrickým vedením, které nebylo dáno do kabelů, jako v okolních vsích.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz