ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Litvínovice MOKRÉ PLANÁ HOMOLE


Litvínovice leží těsně u Českých Budějovic, za parkem Stromovka směrem k letišti. Vedla přes ně hlavní silnice na Krumlov (dnes vede kolem) a cesta na Mokré. Vesnice se rozrůstala podél těchto cest a tak je dnes silně asymetrická. Původní náves je za kapličkou, kde by ji nikdo nehledal. Kaplička sama je ale otočena na druhou stranu, směrem k novému centru. Vzhledem k datování kapličky (1861) je tedy tato dispozice už dlouhodobá. Vesnice je dnes poměrně značně přestavěna, ale kolem tohoto jádra zůstává pořád něco původního.

Dnes pod Litvínovice spadají ještě Šindlovy Dvory (tam je i obecní úřad) a Mokré (samostatná stránka). Směrem k Šindlovým Dvorům stojí na konci vesnice kamenná kaplička s latinským nápisem a bohatým dekorem. Podobná je v poli blízko Plané, ale i na zcela jiných místech (Omlenice, Zátoň).

Do Šindlových Dvorů vedla ještě za první republiky cesta ze Čtyřech Dvorů, kolem hostince zvaného Švábův hrádek. Kde přesně stál, nevím, ale ta cesta je v terénu ještě patrná, podle mezí a zanedbaných alejí švestek a jabloní.

Na tomto domě je vidět, jak se postupně štítová orientace domu měnila na podélnou. Vzniká průjezd, patro, a původní brána s vraty byla zazděna, zůstala jen branka. Původně tato usedlost vypadala asi tak, jako ta vlevo od ní. V roce 2005 byla ale brána zbořena.

Součástí Litvínovic jsou i Šindlovy Dvory

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz