ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Kvítkovice HABŘÍ ČAKOVEC DUBNÉ


Kvítkovice jsou vesničkou pod hřebenem Blanského lesa, na jih od vsi se terén značně zvedá. Zvláštností místních staveb je velmi častá asymetrie štítu, jeho přesazení na jednu stranu. Nevyskytují se zde tvarované štíty, ale poměrně často štukový dekor s obvyklými motivy. Zajímavý je poměrně zanedbaný dům č. 36 na konci návsi směrem na Habří. Snad mu tento zanedbaný půvab ještě dlouho vydrží. Na návsi je stará kovárna z roku 1823, dnes přestavěna na kavárnu. Na střeše hnízdí čápi. Přestavba byla ale dost velká. V postranní uličce jsem ale našel zazděný oblouk, jako by to také byla kovárna. Možná to byl jen klenutý boční vjezd.

Pod hrází Kvítkovického rybníka se nachází mlýn, v současné době rekreační chalupa. Za mlýnem je ale zachovalé mlýnské kolo. Jediné, které jsem dosud někde viděl (V roce 2007 je opravené). Kus odtud je Mlýnský rybník, ale tam mlýn není. Byl postaven zde, protože původní mlýn měl příliš malý spád vody (Lit.:Klempera,Vodní mlýny...)


Nad vsí ve svahu směrem na Dubné se na chází dvě samoty, zvané Na Kotlovech. Jde o dvě usedlosti, jedna je poměrně dost opravená.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz