ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Kojákovice JÍLOVICE DOMANÍN HRACHOVIŠTĚ


Kojákovice jsou větší vesnicí na Třeboňsku. Leží v klidné krajině, tak klidné, že tam o víkendu ani autobus nejede. Nejbližší vlak je v Jílovicích a Třeboni, obojí asi 8 km daleko. Jako celé Třeboňsko je ale vesnice velice dobře dostupná na kole.
Vesnice je po stránce architektury velice zajímavá. Velice často se zde objevuje štít s nikou uprostřed a s obloučkem, otočeným dolů. Také jsou časté mohutné půlkruhové nástavce nad branami. Jeden statek má velmi bohatou štukovou výzdobu na stavení i sýpce, je zrovna teď (8/05) opravován do velmi živé barevnosti. Celkovému vzhledu ale dost vadí nová plastová okna a i ta dnešní barevnost.

V Kojákovicích se narodil významný jihočeský malíř Jan Kojan (1886 - 1951), který je i autorem pomníku padlým v 1. sv. válce. V secesní budově bývalé školy je dnes malé vesnické muzeum a informační centrum. Stránky o muzeu a o společnosti Rožmberk, která podniká i jiné aktivity na Třeboňsku můžete vidět na www.rozmberk.org, bohužel poněkud zastaralé a jen v angličtině.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz