ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Holašovice
Oficiální WWW stránka: http://www.holasovice.cz
JANKOV ZÁBOŘÍ LIPANOVICE


Holašovice jsou určitě nejznámější vesnicí selského baroka. Díky vyhlášení památkou UNESCO tam dnes jezdí autobusy Němců a Japonců... Největší předností této vesnice je stylová čistota. Na návsi nejsou žádné novostavby, jen v rohu jeden dům, který příliš neruší. Specifickým znakem Holašovického stylu jsou rovné brány nad vraty a většinou ne příliš bohaté tvarování štítů. Specifický je štukový dekor, který mimo obvyklé motivy používá ve větší míře i drobné motivy známé spíše z výšivek . Většina statků má přibližně zachovanou i vnitřní dispozici dvora, i když třeba ze stodoly je garáž a z chléva příležitostná restaurace.

Holašovice jsou zcela na okraji stavebního stylu Hlubockých blat. Stojí pod hřebenem severní části Blanského lesa, s krásným výhledem do Blat. Asi právě proto sem stavební sloh přišel právě odtud. Holašovice byly v posledních staletích převážně německou vesnicí, dosídlenou po morové epidemi. V průběhu let přibývalo českého obyvatelstva, a to asi právě z blatských vesnic. (Podle Chytilova adresáře z roku 1915 se tam k české národnosti nehlásil nikdo, i když některá příjmení jsou česká). Pro značnou odlehlost, ve svahu, zůstala vesnice nepřestavěna. Kuriozně k její záchraně přispěla asi i filmová verze Prodané nevěsty, z roku 1972. Památkových vesnic bylo více, ale takhle se Holašovice dostaly do povědomí. I v blízkém okolí je mnoho vesnic s krásnými ukázkami slohové architektury, třeba Dobčice, Lipanovice, Záboří,...

Překvapivě jsou Holašovice také dobrým východiskem k cestám na Křemežsko. Přes sedlo U Vacla lze dojít do Nové Vsi a pak do Brloha nebo do Křemže.

Každoročně se v posledních letech konají koncem července Selské slavnosti v Holašovicích. Je to největší akce tohoto druhu.

Myslím si, že tuto kapličku téměř nikdo nezná, protože všichni jedou přímo na náves.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz