ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Branišov DUBNÉ HAKLOVY DVORY TŘEBÍN

Branišov je vesnice nejblíže okraji Českých Budějovic. Díky tomu je tam mnoho přestavěno. Zachovaly se zbytky původních staveb, často jde ale o přílišnou rekonstrukci. Na návsi se zachovalo asi 5 štítů s jednoduchým tvarem a šablonovou výzdobou. Jeden s tvarovaným obrysem je ale schovaný ve dvoře a zblízka vůbec není vidět. Při vjezdu na náves jsou dva jednoduché trojúhelníkové štíty s volutami, voluty se ale stáčejí opačně než je obvyklé. Zachovalý je statek číslo 8, dlouhý, podél silnice. Vedle stojící budova prodejny, úřadu a hospody je původní hotel z roku 1927, míval i vyhlídkovou věž na střeše. Foto původního hotelu je na stránkách vesnice www.branisov.cz

Zajímavá je ale samota U Jankarů, u silnice na Budějovice. Štíty jednoduchého tvaru s bohatým štukovým dekorem. Takové se vyskytují v okolí často (Žabovřesky, Jaronice).


V samotné vsi není kostel, jen jedna kaplička a zvonička typu železný sloup. O to víc překvapí dvě kaple (kapličky s vnitřním prostorem) u samot zcela mimo ves. Jedna je u Hluché bašty směrem na Haklovy Dvory, druhá je v cípu u lesa, kde cesta končí. Ze silnice jsou ale vidět obě.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz