ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Borovany
www.borovany-cb.cz
TROCNOV RADOSTICE DVOREC


Borovany nejsou vesnicí už asi 400 let. Vždycky byly městečkem, od roku 1973 jsou městem. Byly vždy střediskem kraje, důležitý byl zdejší klášter. Ale jinak to bývala zemědělská obec, a tak na dnešním náměstí je několik statků ve známém slohu selského baroka. Zdá se mi, že je to nejvýznamnější soubor takovýchto staveb v širokém okolí. Stavby jsou zde ale jiné než třeba na Blatech. Je zde vidět snaha napodobit městské stavby. Často se zde vyskytují atiky, rovné nástavby štítu, které měly napodobit další patro. S tímto typem štítu se setkáváme u městských staveb nejčastěji v renesanci.

Pochopitelně Borovany mají více památek, např. zámek (klášterní prelatura, v souč. době se hledá vhodné využití), klášter,radnici,... Já zde ale uvádím jen tyto stavby, které ukazují na zemědělský charakter dřívějšího městečka.
Zajímavé je, že německý název Borovan je Forbes a že železniční nádraží se jmenovalo Borovany-Trhové Sviny, jak ještě bylo možno přečíst na nádražní budově. Sviny jsou odtud asi 8 km daleko.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz