ÚVOD
ZPĚT MAPA Slovník KONEC
Bavorovice OPATOVICE ČESKÉ VRBNÉ HRDĚJOVICE

Vesnice se nachází u Vltavy, mezi Českým Vrbným a Hlubokou. Na sever začíná soustava rybníků, na jihu je uzavřena Dehtářským potokem. Je zde celá řada zachovalých statků. Hlavní silnice z Českých Budějovic na Hlubokou prochází západně od vsi, historická cesta do vsi vedla asi od severu. Z tohoto pohledu je náves uzavřena příčně orientovaným domem a k němu otočenou kovárnou. Náves a celá původní ulice je lemována souvislou řadou statků, jen v jednom místě na východní straně je narušena novodobou výstavbou. Vesnicí prochází cyklistická stezka na Hlubokou. Ve vsi se vyskytují jak statky Hlubockého typu, s mohutnými volutami, tak i novější s geometrickou výzdobou, zřejmě inspirované tzv. nádražní architekturou, tedy stavbami projektovanými panskou stavební kanceláří.

Zástavba vsi pokračovala směrem k hlavní silnici, ale až za zahradami. Díky tomu se z vedlejší silničky, původně asi záhumenkové cesty, otvírají krásné pohledy na zadní trakty stodol.

Ve vsi je jedna opravená kaplička i se sochou uvnitř. Druhá kaplička byla kdysi na křižovatce cest. Ovšem z cest se staly frekventované silnice, které vedou trochu jinudy. Kaplička byla při stavbě silnic přemístěna a trochu pozměněna. Díky mimoúrovňové křižovatce tak tato kaplička stojí pod silničním náspem. Je vidět ze silnice od Dasného a z vlaku, když se blíží k Vltavě.

Tisk stránky


©Miroslav Pikous, selske.baroko@seznam.cz